Kedi "Yamuk" Davasında Protestolar

İzmir 9. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma, mahkeme hakiminin raporlu olması nedeniyle İzmir 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
     
Sanık U.G ve avukatının katılmadığı duruşmada, öldürülen kedi ''Yamuk''un sahibi Ahmet Hüsnü Arda Baran'ın avukatları hazır bulundu. Mahkeme hakimi, kendilerine bugün gelen dosyayı inceleme fırsatı bulamadığı için duruşmayı Mayıs ayına erteledi.
    
HAYVANSEVERLERDEN DESTEK
İzmir Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği (İZÇEV) Başkanı Besalet Alkaya, duruşma öncesi hayvanseverlerle birlikle İzmir Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.
     
Hayvan katliamlarının sıklığına işaret eden Alkaya, Menderes, Torbalı, Dikili, Çandarlı ve Ayrancılar'ın hayvan ölümünde şampiyonluk yarışında olduğunu söyledi.
     
Alkaya, hayvanları öldürenlerin bulunup yargı önüne çıkartılmadığını, hayvan ölümlerinin her geçen gün daha da arttığını savunarak şöyle dedi:''Soruyoruz; ilimizdeki devlet yetkilileri, yerel yöneticiler ve cumhuriyet savcıları, bu kişilerin bulunup yargı önüne çıkartılması için ne yaptınız- Bu katliamların önlenmesi için hangi tedbirleri aldınız- Açıklama yapmanızı bekliyoruz.
     
Kadına şiddet, öğrenciye şiddet, zayıfa şiddet, azınlığa şiddet, hayvana şiddet... Gücü yeten yetene. Kedi ''Yamuk'' davasının sonucunun, hayvan düşmanlarını yıldıracağına inanmaktan başka çaremiz yok.''
      
İzmir'in Bornova ilçesinde, büfecilik yapan Ahmet Hüsnü Arda Baran'a ait ''Yamuk'' isimli kediyi 8 Ekim 2010'da tekmeleyerek ve başını ezerek öldürdüğü iddia edilen Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi hazırlık bölümü öğrencisi U.G hakkında İzmir Asliye Ceza Mahkemesinde TCK'nın 151/1. maddesi uyarınca ''mala zarar verme'' suçundan 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.